Kominki z płaszczem wodnym cieszą się ogromną popularnością, ponieważ łączą w sobie walory estetyczne oraz ekonomiczne. W wielu domach zastępują piece węglowe i gazowe, służąc do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody. Na efektywność kominka wpływa właściwe czyszczenie.
Kominek z płaszczem wodnym posiada dwie ścianki odbierające ciepło od opływających je spalin. Przestrzeń pomiędzy ściankami wypełnia woda, podgrzewana przez płonące drewno (w klasycznym kominku podgrzaniu ulega przede wszystkim powietrze, a znaczna część ciepła pozostaje niewykorzystana). Jest ona kierowana do grzejnikowej instalacji centralnego ogrzewania. Dzięki zamontowaniu specjalnej wężownicy kominek może też ogrzewać wodę użytkową.
Taki system jest zdecydowanie korzystniejszą finansowo alternatywą dla klasycznych pieców, ponieważ drewno to znacznie tańsze, a przy okazji bardziej ekologiczne paliwo niż węgiel. Na efektywność kominka z płaszczem wodnym wpływa jednak wybór odpowiedniej mocy wkładu oraz dostosowanie jej do rozmiarów instalacji centralnego ogrzewania. Szacuje się, że jego jeden kilowat wkładu kominkowego może ogrzać około 10 metrów kwadratowych pomieszczenia o wysokości 2,5 m.
Na efektywność kominka z płaszczem wodnym wpływa przede wszystkim jego regularne czyszczenie. Bardzo ważna jest troska o drożność i czystość wszystkich komór. Zaawansowane prace konserwacyjne warto powierzać fachowcom, ale sporo można zrobić we własnym zakresie, korzystając z dostępnych na rynku sprzętów i preparatów.
Warto wyposażyć się np. w szczotkę do czyszczenia komina, która pomaga usuwać nagromadzone osady przez palące się drewno, ograniczające przepuszczalność dymu, zmniejszające ilość wydzielonego ciepła i powodujące zaburzenia pracy urządzenia. Nadmiar takich łatwopalnych osadów zagraża nawet pożarem. Specjalna szczotka, najlepiej wykonana z elastycznego włosia nylonowego, dosięgnie nawet najbardziej niedostępnych miejsc.
Codzienną czynnością jest także opróżnianie popielnika. W usuwaniu pyłów i popiołów pomoże specjalny odkurzacz do kominka, zasysający zanieczyszczenia do komory odkurzacza, gdzie następuje ich filtracja, a następnie gromadzone są w specjalnym, łatwym do opróżnienia pojemniku. Filtr można myć pod bieżącą wodą, co sprawia, że nadaje się do wielokrotnego użytku.
Odpowiednia konserwacja kominka i jego systematyczne czyszczenie to wymóg: czystość nie tylko pozwala cieszyć się pięknem płomieni, ale też daje poczucie bezpieczeństwa. Ogień to żywioł, z którym trzeba się liczyć – wiedza, jak dbać o kominek pozwoli długo cieszyć się dobrą kondycją kominka i bezpieczeństwem.
Comments