top of page

Systemy grzewcze

Zakup wymarzonego kominka. O czym należy pamiętać?


Zakup kominka to inwestycja na długie lata, należy zatem dokładnie przemyśleć nasze oczekiwania i wybrać rozwiązanie dostosowane do naszych potrzeb. Posiadanie kominka tworzy niesamowity klimat i sprzyja relaksowaniu się co przekłada się na bardzo dobry wpływ na ciało i umysł człowieka.


Jedną z największych zalet, które przemawiają za zakupem kominka jest ekonomiczność tego rozwiązania. Ogrzewanie za pomocą drewna w kominku może być 2 razy tańsze od ogrzewania gazowego.


Przed dokonaniem zakupu warto zastanowić się jaką funkcję ma pełnić w naszym domu - powinien stanowić dekorację salonu, ogrzać jedno pomieszczenie a może cały dom?

Jeśli kominek ma służyć jako źródło ogrzewania domu, należy wykonać system przewodów do DGP lub wybrać wkład z płaszczem wodnym, który wpinamy do istniejącej instalacji C.O. czy ogrzewania podłogowego.


Sprawdzony i często polecany płaszcz wodny znajdziesz na stronie internetowej: www.husariabb.com


Rozróżnia się 3 warianty urządzenia

Wymiennik ciepła o mocy od 3.8 kW do 10.4 kW


Wymiennik ciepła o mocy od 3.8 kW do 10.4 kW z regulacją spalin

https://www.husariabb.com/product-page/turbodym-wodny-nasada-na-rur%C4%99-p%C5%82aszcz-wodny-120-mm-x-1000-mm


Wymiennik ciepła o mocy od 5.0 kW do 12.4 kW z dodatkowymi odbiornikami ciepła

https://www.husariabb.com/product-page/thermal-boost-3-0-fi-120


Powyższe rozwiązanie odzyskuje ciepło wydobywające się z komory spalania, które przekazuje do ciepłej wody użytkowej lub poprzez system C.O. do grzejników w pomieszczeniach mieszkalnych.


Dzięki zastosowaniu tego typu źródła ciepła w swoim domu nie musimy zużywać dodatkowej ilości opału, tylko wykorzystujemy nadmiar ciepła spalin.


Najważniejszym parametrem na który powinniśmy zwrócić uwagę jest moc. Moc urządzenia powinna być dopasowana do wielkości domu. W sytuacji kiedy kominek będzie miał za małą moc grzewczą, nie dostarczy nam oczekiwanej ilości ciepła w stosunku do dużej ilości spalonego drewna. Natomiast zbyt duża moc grzewcza będzie sprawiała dyskomfort w pomieszczeniach. Przyjmuje się, że 1 kW mocy ogrzewa 10 metrów kwadratowych powierzchni - a więc w taki sposób możemy dopasować wkład kominkowy do wielkości naszego domu.


Kolejną ważną kwestią jest materiał, z którego został wykonany wkład kominowy. Może to być stal przystosowana do pracy w wysokich temperaturach lub żeliwo. Oba materiały są odporne na duże zmiany temperatury. Następną cechą jest grubość ścian paleniska. Wkład o cienkich ściankach jest w atrakcyjnie niskiej cenie, która niestety nie idzie w parze z jakością. Najtrwalsze i najsolidniejsze są ciężkie wkłady o grubych ściankach.

29 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page